HAVALANDIRMA

Endüstride veya çok katlı yapılarda havalandırma sistemi, mekanın içindeki kirlenmiş havanın, temiz hava ile değiştirilmesi amacı ile havalandırma kanalları, fan, salyangoz fanı, hava perdesi, menfez gibi ekipmanlarla ısıtılmış halde veya ısıtılmadan dışarıya atılması ve mekana temiz, hava havanın verilmesi amacı ile uygulanan sistemlerdir.

Hastane, avm, fabrika, sinema, kongre salonu, restoran, otel gibi insanların bulunduğu tesis ve binaların için havalandırma sistemleri özel olarak projelendirilir. Mühendis kadromuzun mekâna özel olarak dizayn edeceği proje sonrasında “kalite ve sağlamlık güvenceli” ürünlerimizin profesyonel ekibimizde montajı sonrasında sistem çalıştırılır.

VRF SİSTEMLERİ

VRF Sistemleri, tek bir dış ünite ile birden fazla klima sisteminin kontrol edildiği sistemlere denir. VRF Dış Ünitesi, binanın iç mekanlarında kullanılan iç üniteleri ile bağlantılı bir şekilde ısınma ve soğutma ihtiyaçlarına çözüm getirir.
Klasik klimalardan farklı olarak, gaz debisi ile enerji tasarrufu sağlarken kullanıcıların soğuk veya sıcak ihtiyaçlarını da maksimum seviyede sağlamasıdır.
Enerji tasarrufu ile çok katlı binalar, okullar, avm’ler, fabrika, plazalar, iş merkezleri, hastaneler gibi ortamlarda kullanılmaktadır.
VRF Sistemleri ile herhangi bir binanın ısıtma ve soğutma yıllık maliyetlerinde %30’a yakın tasarruf sağlamaktadır.
VRF Sistemleri dış ünite grubu, iç üniteler ile bir otomasyon sistemi şeklinde yapılandırılır. Soğutucu gazlar bakır borular aracılı ile sistemi dolarak dış üniteye geri döner. Kullanılmayan mekanların veya anlık ihtiyacı olmayan mekanlar otomasyon sistemi sayesinde devre dışı bırakılacağı için enerji harcaması da olmaz. Tüm bölümlerin (iç ünitelerin) ihtiyaç talepleri farklı modüller sayesinde dengelerin ve ona göre gaz debisi ayarlanır.